W maju obchodzony jest Europejski tydzień zdrowia psychicznego. Podczas kolejnego spotkania Szkolnego Klubu Młodych UNICEF zwróciliśmy więc ponownie szczególną uwagę na ten temat.
Przygotowaliśmy plan całego tygodnia, aby każdego dnia podjąć się jakiejś aktywności poruszającej temat zdrowia psychicznego. Rozmawialiśmy o tym, co dla nas i naszych rówieśników byłoby najważniejsze. Obejrzeliśmy film z udziałem młodej poetki Taz, współpracującej z UNICEF. Następnie zastanawialiśmy się, czy towarzyszą nam podobne emocje jak Taz? Jak sobie wtedy radzimy? Dyskutowaliśmy o naszych sposobach na wyciszenie. Czy jest to lektura książki, aktywność fizyczna czy może po prostu leżenie i relaksacja?
Chcąc zainspirować całą naszą społeczność szkolną do refleksji nad tematem zdrowia psychicznego postanowiliśmy zorganizować konkurs na plakat uświadamiający młodzież o miejscach, gdzie można skorzystać z pomocy specjalisty oraz dzień otwarty u szkolnego psychologa.
Dlaczego warto prosić o pomoc? Zachęcamy Was do obejrzenia krótkiego filmu z udziałem Ambasadora Dobrej Woli UNICEF Orlando Blooma, w którym opowiada o problemach, z jakimi się borykał jako nastolatek. Znany aktor wyjaśnia, dlaczego warto prosić o pomoc innych. Nie ze wszystkim jesteśmy w stanie poradzić sobie w pojedynkę, nie musimy też tego robić. Link do filmu: https://youtu.be/DMxJktsds_w?si=3KCGNPbIZq8a64mQ
Dla zainteresowanych polecamy odsłuchanie bezpłatnych podcastów dla młodych osób, poświęconych zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu, przygotowanych przez UNICEF i Spotify. Ich celem jest przełamanie stereotypów dotyczących zdrowia psychicznego i zapewnienie praktycznych wskazówek, jak radzić sobie ze stanami lękowymi, pielęgnować zdrowe relacje. Sprawdźcie sami! Link do podcastów: https://open.spotify.com/show/0vRtKEcrdWS4tDRYJtGxE6
Pamiętajcie, że jeśli czujecie się źle i żadne sposoby rozładowania stresu i nieprzyjemnych emocji nie skutkują, możecie, a nawet powinniście, skorzystać z profesjonalnej pomocy. Proście o pomoc, kiedy jej potrzebujecie.
Możecie także skorzystać z telefonu zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
lub z Dziecięcego Telefonu Zaufania: 800 12 12 12.
Szczegółowe informacje znajdziecie na stronach: https://116111.pl/
oraz https://brpd.gov.pl/dzieciecytelefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/