WZO
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3
IM. JANA PAWŁA II
W RYPINIE
WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3
IM. JANA PAWŁA II W RYPINIE
Wprowadzone uchwałą rady pedagogicznej z dnia 16 września 2024 roku.
§1
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 poz. 750, 854).
- Rozporządzenie MEN z dnia 25 marca 2024 roku w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2024 roku, poz. 438 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego
w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2024 roku, poz. 996).
- Ustawa z 14 grudnia 2016r.- Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024. poz. 737)
§2
Wstęp
- Ocenianiu podlegają osiągnięcia edukacyjne ucznia oraz zachowanie ucznia.
- Ocenianie osiągnięć edukacyjnych polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających wymagania tej podstawy.
- Ocenianie zachowania polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia uzgodnionych norm społecznych i zasad postępowania ustalonych w szkole.
§ 3
Cele oceniania wewnątrzszkolnego
- Poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz postępach w tym zakresie.
- Pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju.
- Motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu.
- Dostarczanie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach i specjalnych uzdolnieniach ucznia.
- Umożliwienie nauczycielom doskonalenia procesów edukacyjnych.
§ 4
Zakres oceniania wewnątrzszkolnego
Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
- Formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
- Ustalanie kryteriów oceniania zachowania.
- Ocenianie bieżące i ustalanie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali i w formach przyjętych w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Rypinie.
- Ustalanie rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali i w formach przyjętych w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Rypinie.
- Ustalenie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych.
- Ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce.
§ 5
Zasady oceniania wewnątrzszkolnego
- Zasada częstotliwości i systematyczności – uczeń oceniany jest na bieżąco i systematycznie, ocena końcowa nie jest średnią ocen cząstkowych.
- Zasada jawności kryteriów – uczeń i jego rodzice (prawni opiekunowie) znają kryteria oceniania, zakres materiału z każdego przedmiotu oraz formy pracy podlegające ocenie.
- Zasada różnorodności wynikająca ze specyfiki każdego przedmiotu.
- Zasada różnicowania wymagań – zadania stawiane uczniom powinny mieć zróżnicowany poziom trudności i dawać możliwość uzyskania wszystkich ocen.
- Zasada otwartości – ocenianie wewnątrzszkolne podlega weryfikacji i modyfikacji na podstawie wyników okresowej ewaluacji.
§ 6
Dostosowanie wymagań
- Każdy nauczyciel obowiązany jest dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia:
1) posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno- terapeutycznym,
2) posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania – na podstawie tego orzeczenia;
3) posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inną opinię poradni psychologiczno - pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na potrzebę takiego dostosowania – na podstawie tej opinii;
4) nieposiadającego orzeczenia lub opinii wymienionych w pkt 1–3, który jest objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole – na podstawie rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia dokonanego przez nauczycieli i specjalistów,
5) posiadającego opinię lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego – na podstawie tej opinii.
- Nauczyciel jest obowiązany indywidualizować pracę z uczniem na obowiązkowych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych, odpowiednio do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
- Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie. Następuje to na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, o indywidualnym nauczaniu lub opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.
- Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, informatyki, plastyki, muzyki i zajęć artystycznych należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.
- Ponadto w przypadku zajęć wychowania fizycznego przy ustalaniu oceny, oprócz wysiłku wkładanego przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, należy brać również pod uwagę systematyczność udziału w tych zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach.
- Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
- Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego, informatyki na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
- Jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji zajęć uniemożliwia ustalenie oceny śródrocznej lub rocznej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
- Dyrektor szkoły na wniosek rodziców oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno- pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, zwalnia do końca danego etapu edukacyjnego ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją,
z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
z nauki drugiego języka obcego nowożytnego. - W przypadku ucznia, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania zwolnienie z nauki drugiego języka obcego nowożytnego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
- W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego
w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
§ 7
Skala ocen
- Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych na wszystkich etapach kształcenia ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji zwrotnej o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.
- W klasach I-III szkoły podstawowej śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych i zachowania są ocenami opisowymi, z wyłączeniem oceny z religii, edukacji informatycznej oraz języka obcego wyrażonej stopniem szkolnym wg skali podanej w ust.5.
- Ocena opisowa:
1) zawiera informacje na temat poziomu wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej,
2) uwzględnia postęp na miarę możliwości dziecka,
3) wskazuje wkład pracy, wysiłek i zaangażowanie ucznia,
4) wskazuje na potrzeby ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień,
5) dotyczy każdej sfery osobowości dziecka,
6) angażuje do samooceny.
- Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, bieżące, śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustala się według następującej skali,
1) stopień celujący – 6,
2) stopień bardzo dobry – 5,
3) stopień dobry – 4,
4) stopień dostateczny – 3,
5) stopień dopuszczający – 2,
6) stopień niedostateczny – 1.
- Oceny śródroczne i roczne winny być wyrażone pełnym stopniem stosowanej skali.
- Pozytywnymi ocenami klasyfikacyjnymi są oceny ustalone w stopniach, o których mowa punkcie 4. podpunkt 1–5.
- Negatywną oceną klasyfikacyjną jest ocena ustalona w stopniu, o którym mowa w punkcie 4. podpunkt 6.
- Oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
- Na wszystkich etapach edukacyjnych oceny bieżące i klasyfikacyjne ze wszystkich bądź wybranych przedmiotów mogą być ponadto ocenami opisowymi.
- Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, roczną i końcową ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się według następującej skali:
1) wzorowe – wz
2) bardzo dobre – bdb
3) dobre – db
4) poprawne – popr
5) nieodpowiednie – ndp
6) naganne – ng
§ 8
Ocenianie bieżące uczniów
- Każdy nauczyciel jest zobowiązany do bieżącej i systematycznej oceny efektów pracy uczniów.
- Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów ) o:
1) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania,
2) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów,
3) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
- Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania,
- Nauczyciele odnotowują w dzienniku lekcyjnym termin przekazania informacji wymienionych w punktach: 1., 2. i 3.
- Sposoby oceniania, kryteria i szczegółowe wymagania niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen szkolnych na zajęciach edukacyjnych, określają Przedmiotowe Zasady Oceniania (PZO) będące załącznikami do Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania.
- Uczeń powinien zostać oceniony z każdej aktywności charakterystycznej dla danego przedmiotu.
- Częstotliwość oceniania wynika z ilości godzin określonych w ramowym planie nauczania i przedstawia się następująco:
1) 1 godzina zajęć tygodniowo - co najmniej 3 razy w semestrze,
2) 2 godziny zajęć tygodniowo - co najmniej 4 razy w semestrze,
3) 3 godziny zajęć tygodniowo - co najmniej 6 razy w semestrze,
4) 4-5 godzin zajęć tygodniowo - co najmniej 8 razy w semestrze.
- Uczeń ma prawo zgłosić przed lekcją nieprzygotowanie w liczbie określonej w przedmiotowym systemie oceniania, lecz nie częściej niż dwa razy w semestrze.
- Nie ocenia się ucznia negatywnie w dniu powrotu do szkoły po dłuższej usprawiedliwionej nieobecności.
- Ocenę pozytywną w takiej sytuacji nauczyciel wpisuje do dziennika lekcyjnego na życzenie ucznia.
- Nie ocenia się negatywnie ucznia znajdującego się w trudnej sytuacji losowej (wypadek, śmierć bliskiej osoby i inne przyczyny niezależne od woli ucznia). Ocenę pozytywną nauczyciel wpisuje do dziennika lekcyjnego na życzenie ucznia.
- Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę. Motywacja oceny powinna zawierać: mocne strony pracy ucznia,
elementy wymagające poprawy, określenie sposobów poprawy popełnionych błędów oraz wskazówki na przyszłość dotyczące rozwoju ucznia.
- Ocenianie uczniów dokumentowane jest w dziennikach zajęć, arkuszach ocen i w innej dokumentacji szkolnej.
- Oceny są jawne, zarówno dla ucznia jak i jego rodziców (opiekunów prawnych ).
- Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów), sprawdzone i ocenione pisemne prace klasowe oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom) jak również osobom i instytucjom do tego uprawnionym wg zasad określonych w PZO.
§ 9
Zasady przeprowadzania kontrolnych prac pisemnych sprawdzających
- Stosuje się 3 rodzaje pisemnych prac sprawdzających: kartkówki, sprawdziany i prace klasowe.
- Kartkówki nie wymagają określenia terminu i sprawdzają wiadomości z ostatniego tematu.
- Sprawdziany obejmują treści z 3 ostatnich tematów, a zapowiedź terminu uzależniona jest od PZO danego przedmiotu (zapis w e - dzienniku).
- Prace klasowe obejmują większy zakres materiału (np. rozdział) i zapowiedziane są z tygodniowym wyprzedzeniem (zapis w e- dzienniku).
- W ciągu tygodnia uczniowie mogą pisać maksymalnie 2 sprawdziany i 2 prace klasowe.
- Wyniki prac klasowych i sprawdzianów powinny być podane uczniom najpóźniej w ciągu dwóch tygodni od daty ich napisania.
- Prace klasowe i sprawdziany udostępniane są do wglądu uczniom i rodzicom (prawnym opiekunom) na zasadach określonych przez nauczyciela. (PZO)
- Przeprowadzenie prac klasowych podlega następującym procedurom:
1) uczeń może przystąpić do poprawy danej pracy klasowej w terminie uzgodnionym z nauczycielem, lecz nie później niż w ciągu 2 tygodni od wystawienia poprzedniej oceny,
2) uczeń nieobecny na pracy klasowej ma obowiązek przystąpić do zaliczenia pracy w najbliższym terminie, na zasadach ustalonych przez nauczyciela, lecz nie później niż w ciągi 2 tygodni od daty jej przeprowadzenia,
3) progi procentowe ocen przy ocenianiu prac kontrolnych przedstawiają się następująco:
- 100% oraz wykonanie dodatkowych poleceń lub zadań – stopień celujący,
- 86% - 100% - stopień bardzo dobry,
- 71% - 85% - stopień dobry,
- 51% - 70% - stopień dostateczny,
- 41% - 50% - stopień dopuszczający,
- 0% - 40% - stopień niedostateczny.
4) progi procentowe ocen przy ocenianiu prac kontrolnych dla uczniów z dostosowaniem
wymagań przedstawiają się następująco:
- 81% - 100% - stopień bardzo dobry,
- 66% - 80% - stopień dobry,
- 46% - 65% - stopień dostateczny,
- 31% - 45% - stopień dopuszczający,
- 0% - 30% - stopień niedostateczny.
- Prace klasowe i sprawdziany ucznia przechowywane są do końca roku szkolnego, z wyjątkiem przypadku, gdy toczy się postępowanie odwołania od trybu ustalenia oceny.
§ 10
Wewnątrzszkolne zasady oceniania kształtującego
- W szkole wprowadza się elementy oceniania kształtującego.
- Cele lekcji:
1) nauczyciel określa cele każdej lekcji / zajęć edukacyjnych,
2) formułuje je w języku zrozumiałym dla ucznia,
3) na początku lekcji / zajęć edukacyjnych zapoznaje uczniów z celami oraz sprawdza stopień ich zrozumienia,
4) pod koniec lekcji/ zajęć edukacyjnych nauczyciel sprawdza stopień osiągnięcia założonych celów.
5) uczeń ma prawo do zadawania pytań odnośnie celów.
- Kryteria osiągania założonych celów:
1) nauczyciel do każdej lekcji/zajęć edukacyjnych formułuje kryteria osiągania celów,
2) ponadto nauczyciele obowiązkowo formułują kryteria osiągania celów do wszystkich prac kontrolnych i do wybranych prac domowych,
3) kryteria osiągania celów powinny być: zrozumiałe dla ucznia, konkretne, niezbyt liczne (3 – 5) mierzalne, powiązane z celami.
- Kryteria osiągania celów dotyczą treści każdej lekcji, każdej pracy klasowej
i przynajmniej dwóch prac domowych w semestrze.- Kryteria osiągania celów winny uwzględniać:
1) wymagania z podstawy programowej,
2) możliwości ucznia.
- Kryteria osiągania celów do prac kontrolnych winny uwzględniać wymagania określone w PZO.
- Informacja zwrotna:
1) informacja zwrotna może mieć formę pisemną lub ustną,
2) informację zwrotną przekazuje nauczyciel uczniowi, uczeń nauczycielowi, uczeń uczniowi lub nauczyciel rodzicom,
3) informacja zwrotna powinna dotyczyć tylko i wyłącznie wcześniej podanych kryteriów osiągania celów,
4) informacja zwrotna powinna zawierać 4 elementy: wyszczególnienie i docenianie dobrych elementów pracy ucznia, odnotowanie tego, co wymaga poprawy lub dodatkowej pracy ze strony ucznia, wskazówki, w jaki sposób uczeń powinien poprawić tę konkretną pracę, wskazówki, jak uczeń powinien pracować dalej, aby się rozwijać.
- Ocena kształtująca a sumująca:
1) w jednej pracy nie można stosować jednocześnie oceny kształtującej i sumującej,
2) ocenę kształtującą stosuje się przy wprowadzaniu nowego materiału, przy sprawdzaniu wybranych prac domowych i na lekcjach powtórzeniowych,
3) ocena kształtująca nie ma wpływu na ocenę sumującą semestralną, końcoworoczną i końcową.
- Samoocena i ocena koleżeńska może pełnić funkcję motywującą.
- Współpraca z rodzicami:
1) rodzice znają i akceptują zasady oceniania kształtującego,
2) współpracują z nauczycielami,
3) wspierają swoje dziecko w rozwoju, korzystając z przekazanych przez nauczyciela kryteriów oraz informacji zwrotnych,
4) interesują się postępami swoich dzieci.
5) systematycznie (w miarę potrzeb) kontaktują się z nauczycielem.
§ 11
Klasyfikacja śródroczna i roczna
- Klasyfikację uczniów przeprowadza się dwukrotnie w ciągu roku szkolnego śródroczną i roczną wg harmonogramu na dany rok szkolny.
- Klasyfikacja śródroczna lub roczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych lub rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Klasyfikacja śródroczna lub roczna ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym, zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych lub rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych w klasach I – III uwzględnia poziom opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.
- Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
- Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub inne dysfunkcje rozwojowe, należy uwzględnić wpływ tych zaburzeń lub dysfunkcji na jego zachowanie, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.
- Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:
1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia,
2) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej,
3) dbałość o honor i tradycje szkoły,
4) dbałość o piękno mowy ojczystej,
5) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,
6) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią,
7) okazywanie szacunku innym osobom.
- Na miesiąc przed końcem posiedzenia rady klasyfikacyjnej rocznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania; zapis w e- dzienniku.
- Zaleca się, aby informację o zagrożeniu oceną niedostateczną nauczyciel lub wychowawca klasy przekazał rodzicom (prawnym opiekunom) ucznia osobiście, potwierdzając ten fakt podpisem rodzica. W sytuacji niestawienia się rodziców w szkole wychowawca informuje ich w inny sposób, odnotowując sposób i datę przekazania informacji w prowadzonej przez siebie dokumentacji.
- Przewidywane śródroczne i roczne oceny z zajęć edukacyjnych oraz ocena zachowania mogą zostać podwyższone na warunkach i w trybie uzgodnionym odpowiednio z nauczycielem prowadzącym zajęcia lub wychowawcą klasy.
- W sytuacji, gdy ocena z przedmiotu lub zachowania musi zostać obniżona w stosunku do przewidywanej, nauczyciel lub wychowawca zmieniający ocenę niezwłocznie powiadamia o tym ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów), przedstawiając dodatkowe uzasadnienie.
- Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne.
- Wychowawca klasy przy ustalaniu oceny zachowania powinien zapoznać się z samooceną ucznia. Zasięga także opinii nauczycieli oraz uczniów danej klasy.
- W przypadku nieuzyskania opinii uczniów danej klasy lub samooceny ucznia wychowawca ustala ocenę zachowania na podstawie posiadanej dokumentacji.
- Ostateczną ocenę ustala wychowawca klasy.
- Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący te zajęcia. Roczna ocena klasyfikacyjna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły.
- W przypadku zajęć, których zakończenie przypada w innym terminie niż klasyfikacja roczna, ocena uzyskana z ostatniej klasyfikacji śródrocznej jest jednoznaczna z roczną oceną klasyfikacyjną.
- Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, szkoła, w miarę możliwości, stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków.
- Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:
1) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;
2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły, z zastrzeżeniem pkt. 20.
- Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole co najmniej drugi raz z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
- Śródroczne i roczne oceny niedostateczne z zajęć edukacyjnych i nieodpowiednie oraz naganne oceny zachowania wymagają pisemnego uzasadnienia, które sporządza nauczyciel wystawiający ocenę.
- Uczeń może otrzymać ocenę celującą z zajęć edukacyjnych, jeżeli spełnia kryteria oceny bardzo dobrej, a ponadto jego wiedza i umiejętności z danego przedmiotu wykraczają poza realizowany program.
- Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu co najmniej wojewódzkim oraz laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną.
- Uczeń, który powyższe tytuły uzyskał po ustaleniu albo uzyskaniu rocznej ( semestralnej ) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych celującą końcową ocenę klasyfikacyjną.
§ 12
Warunki i tryb uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny z zajęć edukacyjnych
- Warunki i tryb uzyskania wyższej niż przewidywana oceny rocznej ustalono na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2024 roku w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2024 roku, poz. 438) oraz Statutu Szkoły.
- Za przewidywaną ocenę roczną przyjmuje się ocenę zaproponowaną przez nauczyciela zgodnie z terminem ustalonym w Statucie Szkoły.
- Uczeń może ubiegać się o podwyższenie przewidywanej oceny tylko o jeden stopień i tylko w przypadku, gdy co najmniej połowa uzyskanych przez niego ocen cząstkowych jest równa ocenie, o którą się ubiega lub jest od niej wyższa.
- Uczeń nie może ubiegać się o ocenę celującą, ponieważ jej uzyskanie regulują oddzielne przepisy.
- Warunki ubiegania się o ocenę wyższą niż przewidywana są następujące:
- frekwencja na zajęciach z danego przedmiotu nie niższa niż 80%
(z wyjątkiem długotrwałej choroby), - usprawiedliwienie wszystkich nieobecności na zajęciach,
- przystąpienie do wszystkich przewidzianych przez nauczyciela sprawdzianów
i prac pisemnych, - uzyskanie ze wszystkich sprawdzianów i prac pisemnych ocen pozytywnych.
- frekwencja na zajęciach z danego przedmiotu nie niższa niż 80%
- Uczeń ubiegający się o podwyższenie oceny zwraca się z pisemną prośbą do wychowawcy klasy w ciągu 7 dni od terminu poinformowania uczniów o przewidywanych ocenach rocznych.
- W przypadku spełnienia przez ucznia kryteriów, o których mowa w punkcie 5.1) i 5.2), wychowawca odnotowuje ten fakt na podaniu ucznia i przekazuje je nauczycielowi przedmiotu.
- Nauczyciel przedmiotu odnotowuje na podaniu spełnienie przez ucznia pozostałych kryteriów, wyrażając zgodę na przystąpienie do poprawy oceny.
- W przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków wymienionych w punkcie 5.
prośba ucznia zostaje odrzucona, a wychowawca lub nauczyciel odnotowuje na
podaniu przyczynę jej odrzucenia.
- Uczeń spełniający wszystkie warunki najpóźniej na 7 dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej przystępuje do przygotowanego przez nauczyciela przedmiotu dodatkowego sprawdzianu pisemnego.
- Sprawdzian, oceniony zgodnie z przedmiotowym systemem oceniania, zostaje dołączony do dokumentacji wychowawcy klasy.
- Poprawa oceny rocznej może nastąpić jedynie w przypadku, gdy sprawdzian został zaliczony na ocenę, o którą ubiega się uczeń lub ocenę wyższą.
- Ostateczna ocena roczna nie może być niższa od oceny proponowanej, niezależnie od wyników sprawdzianu, do którego przystąpił uczeń w ramach poprawy.
§13
Klasyfikacja i egzamin klasyfikacyjny
- Uczeń może być nieklasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
- Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
- Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
- Egzamin klasyfikacyjny może zdawać również uczeń:
1) realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny program lub tok nauki,
2) spełniający obowiązek szkolny poza szkołą.
- Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z zastrzeżeniem pkt. 6.
- Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, techniki, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
- Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych; termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
- Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza komisja, w której skład wchodzą:
1) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne jako przewodniczący komisji;
2) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.
- Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem oraz jego rodzicami (prawnymi opiekunami) liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia.
- W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni – w charakterze obserwatorów – rodzice (prawni opiekunowie) ucznia.
- Z egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół, zawierający w szczególności:
1) nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin,
2) imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji,
3) termin egzaminu klasyfikacyjnego,
4) imię i nazwisko ucznia,
5) zadania egzaminacyjne,
6) ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
- Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
- Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
- W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany” albo „nieklasyfikowana”.
- Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego ocena z zajęć edukacyjnych jest ostateczna.
§14
Egzamin poprawkowy
- Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednego albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy z tych zajęć.
- Egzamin poprawkowy przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.
- Egzamin poprawkowy z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, techniki, informatyki
i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych. - Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich.
- Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
- W jednym dniu uczeń może zdawać egzamin poprawkowy tylko z jednego przedmiotu.
- Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja, w której skład wchodzą:
1) dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły jako przewodniczący komisji,
2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
3) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.
- Nauczyciel, o którym mowa w ust. 7 ust. 2, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje w skład komisji innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne z tym, że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
- Z egzaminu poprawkowego sporządza się protokół, zawierający w szczególności:
1) nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin,
2) imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji,
3) termin egzaminu poprawkowego,
4) imię i nazwisko ucznia,
5) zadania egzaminacyjne,
6) ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
- Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację
o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia. - Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.
- Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę, z zastrzeżeniem pkt. 13.
- Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą wnieść w ciągu pięciu dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uważają, że ocena klasyfikacyjna uzyskana w wyniku egzaminu poprawkowego została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. W tym przypadku stosuje się ten sam tryb, co w przypadku odwołania się od trybu ustalenia oceny z zajęć edukacyjnych.
- Jeżeli uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) nie zgłoszą zastrzeżeń, ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
§ 15
Ocena zachowania
- Kryteria oceny zachowania ustala Zespół do spraw Statutu Szkoły i Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania.
- W klasach I-III szkoły podstawowej oraz w przypadku oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub inne dysfunkcje rozwojowe ocena zachowania jest oceną opisową.
- Ocena zachowania ucznia w klasach I – III ma charakter opisowy. Wyraża ona opinię o:
1) wypełnianiu przez ucznia obowiązków szkolnych,
2) kulturze osobistej dziecka, postawie wobec kolegów oraz innych osób,
3) udziale ucznia w życiu klasy, szkoły, środowiska.
- W ramach powyższych obszarów wychowawca dokonuje pisemnej charakterystyki poszczególnych dzieci, zwracając uwagę na:
1) systematyczne przygotowanie do zajęć,
2) aktywny udział w zajęciach,
3) uczestnictwo w obowiązkowych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych,
4) dbałość o estetykę książek, zeszytów oraz przyborów szkolnych,
5) noszenie zmiany obuwia,
6) punktualność,
7) wagary,
8) kulturę komunikowania się oraz stosunek do rówieśników i dorosłych,
9) dbałość o higienę osobistą, estetykę swojego wyglądu, zdrowie i bezpieczeństwo,
10) opanowanie własnych, negatywnych emocji,
11) udzielanie pomocy innym,
12) zachowanie podczas lekcji, przerw i innych zajęć,
13) przejawianie inicjatywy i zaangażowania w działaniu,
14) poszanowanie dobra szkolnego i pracy innych
15) udział w konkursach i zawodach sportowych.
- Począwszy od klasy IV ustala się ocenę semestralną i roczną według następującej skali:
Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobrą, jest pod każdym względem wzorem do naśladowania oraz spełnia przynajmniej trzy
z następujących warunków:
1) systematycznie pomaga słabszym kolegom w nauce,
2) chętnie i dobrowolnie podejmuje się dodatkowych obowiązków,
3) działa na rzecz organizacji społecznych i szkolnych np. PCK, Samorząd Uczniowski, Wolontariat,
4) jest inicjatorem działań na terenie szkoły,
5) bierze udział w konkursach przedmiotowych na szczeblu międzyszkolnym,
6) bierze udział w pracach na rzecz szkoły,
7) dba o rozwój własnych uzdolnień i zainteresowań poprzez udział w zajęciach pozaszkolnych, kołach przedmiotowych,
8) przeciwstawia się przejawom przemocy, agresji i wulgarności,
9) w terminie wywiązuje się z powierzonych mu zadań (np. usprawiedliwia nieobecności w szkole, wykonuje gazetki tematyczne, prace konkursowe itp.).
Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
1) jest pilny, sumienny i systematyczny w wykonywaniu swoich obowiązków,
2) jego postawa i kultura osobista nie budzą zastrzeżeń nauczycieli i są zgodne
z regulaminem szkoły,
3) bierze udział w pracach na rzecz klasy i szkoły,
4) okazuje szacunek nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom i osobom starszym,
5) szanuje mienie szkoły i otoczenia,
6) w sposób odpowiedzialny podchodzi do przyjętych na siebie obowiązków, np. wywiązuje się z obowiązku dyżurnego, przewodniczącego klasy, szkoły, skarbnika itp.,
7) prezentuje przyjętą za normę kulturę słowa i kulturę osobistą,
8) dba o bezpieczeństwo i zdrowie własne i innych osób,
9) dba o strój i wygląd stosowny do zajęć w szkole, np. o strój galowy i symbol szkoły na uroczystościach szkolnych,
10) dba o systematyczne usprawiedliwiane godzin nieobecnych,
11) sporadycznie spóźnia się na lekcje (do 2 spóźnień),
12) jest koleżeński, opiekuńczy, uczynny.
Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
1) dobrze wykonuje swoje obowiązki szkolne,
2) jego postawa i kultura nie budzą większych zastrzeżeń nauczycieli,
3) czasami bierze udział w pracach na rzecz klasy,
4) szanuje mienie szkoły i otoczenia,
5) dobrze wywiązuje się z podjętych przez siebie zadań dodatkowych,
6) dba o swoje zdrowie i higienę,
7) przestrzega zasad bezpieczeństwa, dba o systematyczne usprawiedliwianie godzin nieobecnych,
8) jest koleżeński i uczynny.
Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który z małymi uchybieniami przestrzega obowiązków ucznia, a stosowane wobec niego środki zaradcze odnoszą pozytywny skutek. Uczeń:
1) pamięta o kulturze słowa i formach grzecznościowych,
2) dba o swoje zdrowie i higienę osobistą,
3) spełnia obowiązek szkolny,
4) czasami opuszcza lekcje bez usprawiedliwienia (do 5 godzin),
5) stara się nie spóźniać na lekcje (do 3 spóźnień),
6) nie włącza się do pracy społecznej,
7) biernie uczestniczy w życiu klasy i szkoły,
8) nie naraża swoim zachowaniem życia własnego i innych,
9) nie opuszcza terenu szkoły bez zezwolenia nauczyciela.
Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:
ü przeszkadza w prowadzeniu lekcji,
ü często używa wulgarnych słów,
ü stosuje używki, np. pali papierosy lub pije alkohol, lub zażywa narkotyki,
ü stara się stosować zwroty grzecznościowe w kontaktach z ludźmi, lecz czasem zdarza mu się aroganckie zachowanie,
ü często spóźnia się na lekcje, opuszcza lekcje i nie usprawiedliwia godzin nieobecnych,
ü swoim zachowaniem zagraża bezpieczeństwu innych,
ü nie przestrzega zarządzeń porządkowych szkoły,
ü nie reaguje na uwagi nauczycieli,
ü nie dba o mienie szkoły,
ü wywiera negatywny wpływ na rówieśników,
ü stosuje przemoc fizyczną lub psychiczną.
Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który rażąco uchybia obowiązkom ucznia, nie wykazuje chęci poprawy, a stosowane przez szkołę i dom rodzinny środki wychowawcze nie skutkują. Uczeń:
1) wchodzi w konflikt z prawem,
2) wykazuje absolutnie lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych,
3) dewastuje mienie szkoły, własne i innych,
4) bardzo często używa wulgarnych słów,
5) dopuszcza się kradzieży, wyłudza pieniądze,
6) znęca się nad młodszymi i słabszymi,
7) jest agresywny, arogancki i złośliwy w stosunku do innych,
8) ucieka z lekcji, wagaruje, spóźnia się na lekcje (powyżej 20 spóźnień), nie usprawiedliwia godzin nieobecnych w szkole,
9) nie przejawia chęci poprawy,
10) przejawia zachowania zagrażające zdrowiu i życiu.
- Uczeń ma prawo do samooceny zgodnie z kryteriami zachowania, a ocena, którą podaje wychowawcy, powinna być brana pod uwagę przy ustalaniu oceny śródrocznej i rocznej zachowania.
- Samorząd klasowy w porozumieniu z zespołem klasowym proponuje ocenę zachowania dla poszczególnych uczniów zgodnie z kryteriami ocen zachowania.
- Ostateczną ocenę ustala wychowawca klasy, zasięgając opinii zespołu nauczycieli uczącego dany oddział.
- Przewidywana ocena zachowania podana jest do wiadomości uczniów na tydzień przed radą klasyfikacyjną.
- Proponowana ocena zachowania może zostać zmieniona na radzie klasyfikacyjnej przez wychowawcę klasy w przypadku zaistnienia szczególnych okoliczności, na przykład: zgłoszenia przez uczących dodatkowych, dotychczas nieznanych informacji pozwalających na obniżenie lub podwyższenie oceny zachowania.
- Uczniowi realizującemu na podstawie odrębnych przepisów indywidualny tok lub program nauki oraz uczniowi spełniającemu obowiązek nauki poza szkołą nie ustala się oceny zachowania.
- Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do Dyrektora Szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno- wychowawczych.
- Dyrektor Szkoły w przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, powołuje komisję, która ustala roczną ocenę klasyfikacyjną w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
- W skład komisji wchodzą:
1) Dyrektor Szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji,
2) wychowawca klasy,
3) wskazany przez Dyrektora nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,
4) pedagog szkolny,
5) przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego,
6) przedstawiciel Rady Rodziców.
- Roczna ocena zachowania ucznia ustalona przez komisję jest ostateczna.
- Z prac komisji sporządza się protokół zawierający skład komisji, termin posiedzenia komisji, wynik głosowania, ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
- Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub o nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
§ 16
Promowanie i ukończenie szkoły
- Uczeń klasy I – III szkoły podstawowej otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej.
- W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy
I – III szkoły podstawowej przez ucznia na wniosek wychowawcy klasy oraz po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia (prawnych opiekunów). - Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania uzyskał klasyfikacyjne roczne oceny wyższe od stopnia niedostatecznego.
- Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w pkt 3., nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę.
- Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są realizowane w klasie programowo wyższej.
- Promocja z oceną niedostateczną nie obejmuje uczniów klasy programowo najwyższej.
- Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
- Uczeń kończy szkołę jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych w szkole danego typu, uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej oraz jeżeli przystąpił do egzaminu przewidzianego na zakończenie klasy ósmej.
- Absolwenci klas ósmych, którzy uzyskali świadectwo z wyróżnieniem otrzymują ponadto: list pochwalny do rodziców oraz nagrodę książkową.
- Nagrodę książkową otrzymują uczniowie klas IV – VII, którzy uzyskali średnią ocen 5.0 oraz uczniowie reprezentujący szkołę w konkursach, zawodach sportowych, począwszy od szczebla powiatowego.
- Złotą tarczę otrzymuje absolwent, który uzyskał: średnią ocen 5,0, wzorową ocenę z zachowania, świadectwo z wyróżnieniem w klasach IV - VII.
- Absolwent szkoły, który w klasach IV - VIII uzyskał najwyższą średnią ocen, otrzymuje tytuł Mistrza Nauki.
- Uczeń i uczennica, którzy w danym roku szkolnym uzyskali sukcesy sportowe na najwyższym stopniu otrzymuje tytuł Mistrza Sportu.
§ 17
Sposób i częstotliwość przekazywania informacji dotyczącej oceniania i sposoby jej udostępniania uczniom i rodzicom
- Uczeń informowany jest o ocenie w momencie jej wystawienia.
- Rodzice są informowani:
1) podczas zebrań, które odbywają się przynajmniej co dwa miesiące,
2) podczas konsultacji indywidualnych,
3) poprzez e-dziennik,
4) w formie informacji przekazanej telefonicznie.
- Wyniki statystyczne nauczania i wychowania otrzymane w wyniku klasyfikacji śródrocznej są podawane na wywiadówce i podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.
- O ocenie niedostatecznej śródrocznej, rocznej informujemy ucznia ustnie, a jego rodziców na piśmie miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
- O pozostałych przewidywanych ocenach rocznych informujemy ucznia i jego rodziców na miesiąc przed posiedzeniem rady klasyfikacyjnej rocznej w e-dzienniku
- Rodzic zobowiązany jest potwierdzić znajomość przewidywanych ocen niedostatecznych własnoręcznym podpisem.
- Informacje dotyczące przebiegu i wyników procesu nauczania są poufne dla osób postronnych.
- Wychowawcy klas corocznie na zebraniach i godzinach wychowawczych przypominają Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania.
- Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania są dostępne w bibliotece szkolnej i na stronie internetowej szkoły.
- Rodzice, którzy nie uczestniczą w spotkaniach z rodzicami, wywiadówkach, nie kontaktują się z wychowawcą klasy, nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne i nie odczytują wiadomości w e - dzienniku kwestionując ocenę, nie mogą powoływać się na brak informacji o postępach dziecka w nauce.
§ 18
Egzamin po szkole podstawowej
- W ostatnim roku nauki uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty.
- Termin, tryb egzaminu oraz zakres przedmiotów określają odrębne przepisy.
§ 19
Ewaluacja Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania
- W procesie ewaluacji WZO udział biorą:
1) uczniowie w formie badania ankietowego, prowadzonej przez Samorząd Uczniowski „skrzynki pytań", podczas dyskusji na lekcjach wychowawczych, na zebraniach Samorządu Uczniowskiego,
2) rodzice w formie badania ankietowego, dyskusji w czasie zebrań ogólnych i konsultacji indywidualnych,
3) nauczyciele w formie badania ankietowego, dyskusji podczas posiedzeń rady pedagogicznej oraz analiz osiągnięć edukacyjnych uczniów
- Po każdym skończonym roku szkolnym WZO w razie potrzeb poddawane są modyfikacji.
- Wszelkich zmian w WZO dokonuje Rada Pedagogiczna w formie uchwały.