Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 3/2019/2020
Regulamin funkcjonowania monitoringu wizyjnego
w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Rypinie
§ 1
1. Regulamin określa zasady funkcjonowania systemu monitoringu wizyjnego w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Rypinie, a także możliwość udostępniania zgromadzonych danych o zdarzeniach.
2. Monitoring został wprowadzony w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników oraz ochrony mienia szkoły, w uzgodnieniu z organem prowadzącym szkołę oraz po przeprowadzeniu konsultacji z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim.
3. Monitoringiem objęty jest budynek szkoły przy ul. Młyńskiej 12 w Rypinie.
4. Monitoring nie obejmuje pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, pomieszczeń, w których uczniom jest udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna, pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku i rekreacji pracowników, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, gabinetu profilaktyki zdrowotnej, szatni i przebieralni.
5. Wyjątki wskazane w ust. 4 nie mają zastosowania w przypadku, gdy monitoring staje się niezbędny w tych pomieszczeniach ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochronę mienia i nie naruszy to godności oraz innych dóbr osobistych uczniów, pracowników i innych osób.
6. Dyrektor szkoły informuje, w sposób przyjęty w danej szkole, uczniów i pracowników szkoły o wprowadzeniu monitoringu w pomieszczeniach wskazanych w ust. 4, nie później niż 14 dni przed uruchomieniem monitoringu.
§ 2
1. Monitoring funkcjonuje całą dobę.
2. Rejestracji i zapisu na nośniku fizycznym podlega tylko obraz z kamer systemu monitoringu.
3. Monitoring nie stanowi środka nadzoru nad jakością wykonywania pracy przez pracowników szkoły lub placówki.
4. System monitoringu w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Rypinie składa się z:
1) kamer rejestrujących zdarzenia wewnątrz i na zewnątrz budynku szkoły w kolorze, znajdujących się w następujących miejscach:
· korytarze szkolne na parterze, I i II piętrze w segmentach: A,B,C,D
· szatnia – korytarz główny,
· segment sportowy – korytarz główny;
· wokół budynku szkoły
2) urządzeń rejestrujących i zapisujących obraz na nośniku fizycznym, znajdujących się w gabinecie dyrektora,
3) monitora znajdującego się w gabinecie dyrektora, pozwalającego na podgląd rejestrowanych zdarzeń.
5. Uczniowie oraz pracownicy szkoły są poinformowani o funkcjonowaniu w szkole systemu monitoringu wizyjnego.
6. Dyrektor szkoły lub placówki przed dopuszczeniem nowo przyjętego pracownika do wykonywania obowiązków służbowych informuje go na piśmie o stosowaniu monitoringu.
7. Miejsca objęte monitoringiem wizyjnym są oznakowane tabliczkami informacyjnymi.
8. Nagrania obrazu zawierające dane osobowe uczniów, pracowników i innych osób, których w wyniku tych nagrań można zidentyfikować, szkoła lub placówka przetwarza wyłącznie do celów, dla których zostały zebrane, i przechowuje przez okres nie dłuższy niż 2 tygodnie od dnia nagrania.
§ 3
1. Obraz z monitoringu może być analizowany i obserwowany przez dyrektora oraz upoważnionych przez dyrektora pracowników szkoły.
2. Obraz a monitoringu może być udostępniony podmiotom zewnętrznym, jak Policja, Sądy czy Prokuratura, na zasadach określonych w przepisach odrębnych.